Skip to main content

Co zrobić z popiołem z kominka?

Kominek może być źródłem dużej ilości popiołu, który musi być regularnie usuwany. Co można z nim zrobić i czy należy traktować go wyłącznie jako uciążliwy odpad? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i wskazać najwłaściwszy sposób postępowania.

Gdzie należy wyrzucić popiół z kominka?

Opalane drewnem kominki, jeżeli są podstawowym źródłem ogrzewania domu, mogą generować nawet kilkanaście metrów sześciennych popiołu w ciągu roku. W większości wypadków usuwa się go, wyrzucając do koszy z odpadami zmieszanymi. Jeżeli w naszym miejscu zamieszkania realizowana jest zbiórka popiołu, należy wsypać go do specjalnie przeznaczonego do tego celu pojemnika (programy takie funkcjonują jednak jedynie w nielicznych gminach). Popiół, który generuje kominek, może jednak okazać się bardzo przydatny, szczególnie wówczas, gdy mamy własny ogród. Podczas montażu kominka warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dany model pozwoli nam na łatwą kontrolę procesu spalania i wytwarzanej ilości popiołu.

Jak wykorzystać popiół jako nawóz w ogrodzie?

Popiół z kominka może być traktowany jako naturalny nawóz mineralny. Zawiera on wiele substancji, wspierających wzrost roślin, takich jak wapń, fosfor potas czy magnez. Jest on przy tym praktycznie gotowy do użycia i nie wymaga stosowania dodatkowych zabiegów. Substancja ta jest silnie zasadowa, świetnie więc sprawdzi się w przypadku gleb zakwaszonych, przywracając im właściwy odczyn. Co ważne, można w ten sposób spożytkować zarówno popiół z drzew gatunków liściastych, jak i iglastych. W szerokim stosowaniu popiołu z kominka jako nawozu może przeszkodzić fakt, że duża jego część jest wytwarzana zimą – można jednak z powodzeniem użyć go wówczas jako dodatku do kompostu. W naszym artykule https://www.kominkilexus.pl/czym-sie-kierowac-przy-wyborze-wkladu-kominkowego dowiesz się również jak dobrać odpowiednie i ekonomiczne wkłady kominkowe, które posłużą lata i wpłyną pozytywnie na użytkowanie paleniska.

Zatem zanim wyczyścisz swój kominek – zadbaj o odpowiednie użycie zaległego popiołu!