Czym się różni piec od kominka?
Kominek to zdecydowanie jeden z najlepszych przyjaciół dla stworzenia klimatu i ciepła ogniska domowego. Wiele osób decyduje się na montaż takiego systemu cieplnego z racji na jego wyjątkowy charakter i wyjątkowy akcent, jaki potrafi wprowadzić do pomieszczenia. Ale niewiele osób wie, że równie częstym wyborem w celu ogrzania domu jest piecyk, a gdzie niepewność, tam i pytania. Jak odróżnić piecyk od kominka? Który będzie lepszym wyborem?
Piecyk wolnostojący – charakterystyka i zastosowanie
Popularnie nazywany kozą, piecyk wolnostojący to popularne rozwiązanie służące za zastępstwo kominka. Wybierany jest on często przez osoby, które nie posiadają możliwości zainstalowania tradycyjnego kominka grzewczego, a którym nadal zależy na widoku, dźwięku i przede wszystkim – zapachu palonego drewna.
Do zalet takiego rozwiązania należą mała waga takiego urządzenia oraz fakt, że taki piecyk nie wymaga obudowy. Tak naprawdę na montaż piecyka wolnostojącego możemy zdecydować się w każdym momencie, ponieważ do jego instalacji nie trzeba spełniać szeregu wymogów budowlanych, ani wzmacnianych stropów, a potrzebujemy jedynie podłączenia do przewodu kominkowego oraz podłogi wykonanej z ognioodpornego materiału.
Jakie zalety posiada piecyk wolnostojący?
Wybór piecyka pozwoli nam na skuteczne obniżenie rachunków za ogrzewanie, ponieważ urządzenie jest niedrogie w eksploatacji (do jego rozpalenia stosuje się drewno lub brykiet), a szyba z hartowanego szkła nadal pozwoli na zadowolenie zmysłów estetycznych jego użytkownika. „Kozy” często bywają ozdabiane, dlatego też nietrudno wykorzystać je do udekorowania przestrzeni w domu.
Kominek – charakterystyka i zastosowanie
Rozważania nad instalacją kominka powinny pojawić się już na etapie budowy lub podczas remontu generalnego. Trudność instalacji polega na koniecznym spełnieniu szeregu wymogów administracyjno-budowlanych, a sam montaż musi przebiegać zgodnie z procedurą oraz z zachowaniem zasad BHP.
Zdecydowaną przewagą kominka nad piecykiem wolnostojącym jest to, że może on stanowić główne źródło ciepła, a także być wyposażony w płaszcz wodny albo system DGP. Z powodzeniem można wykorzystywać kominek jako podstawowe źródło ogrzewania, którego zaletą jest duża ekonomiczność i zastępowalność instalacji takich jak pieca kotłowniczego. Z drugiej strony, kominek nie należy do lekkich i małych instalacji domowych, stąd też wspomniana na początku potrzeba uprzedniego planowania, ponieważ musi mieć on konkretne połączenie w systemach domostwa.
Rodzaje kominków
Do wyboru mamy kominki otwarte i zamknięte. Kominki otwarte pełnią głównie funkcje ozdobne i estetyczne, ponieważ mają małą efektywność grzewczą. Kominki zamknięte natomiast są mniej satysfakcjonujące wizualnie, ale nadrabiają funkcjonalnością – posiadają pełną kontrolę nad procesem spalania i zużyciem paliwa, a w dodatku są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Te również posiadają szybkę, za którą możemy obserwować tańczące płomienie ognia.
I choć zamontowanie kominka może przysporzyć parę problemów logistycznych, szczególnie jeżeli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni, to zdecydowanie nie można odmówić walorów estetycznych oraz potencjału aranżacyjnego takiego rozwiązania ciepłowniczego.
Kominek czy piec?
Ostateczny wybór urządzenia grzewczego będzie i tak podyktowany głównie wymogami technicznymi oraz naszymi własnymi. Do czynników decydujących będzie również należeć metraż miejsca, jaki chcemy ogrzać oraz sam koszt zakupu kominka lub pieca. Dopiero wziąwszy pod uwagę całą gamę tych zmiennych, będziemy w stanie podjąć ostateczną decyzję, ponieważ oba te urządzenia będą spełniać swoje funkcje na tle naszego domostwa.
Skontaktuj się z naszym ekspertem: