Skip to main content

Kominek w salonie – od czego zacząć?

Jaki kominek wybrać? To pytanie zadaje sobie większość osób, które chciałyby cieszyć się klimatycznymi wieczorami w blasku ognia, korzystając jednocześnie z jego praktycznych możliwości. Współczesny rynek obfituje w tego rodzaju produkty, charakteryzujące się różną funkcjonalnością i jakością. Wybór nigdy nie może być przypadkowy, dlatego też warto zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami, zanim podjęta zostanie ostateczna decyzja.

Kominek z otwartym czy z zamkniętym paleniskiem?

Decyzja o montażu kominka jeszcze kilka lat temu wiązała się wyłącznie z funkcją praktyczną oraz estetyczną. Trzaskający w kominku ogień ocieplał wnętrza i nadawał długim, zimowym wieczorom wyjątkowego charakteru. Dziś sytuacja nieco się zmieniła, a kominki z otwartym paleniskiem są powoli wypierane przez kominki, w których zastosowano wkład kominkowy, zamykając w ten sposób komorę spalania. Tajemnicą sukcesu tego rodzaju produktów jest tzw. sprawność energetyczna. Zamknięcie komory spalania spowodowało, że wzrosła ona z 10 do nawet 80%. W kominkach takich spala się również znacznie mniej drewna, niż w paleniskach otwartych. Co ciekawe, dobry wkład kominkowy potrzebuje 30mᶟ powietrza przez godzinę, podczas gdy palenisko otwarte czerpie go aż 400mᶟ. Nic dziwnego, że zainteresowanie kominkami z zamkniętą komorą spalania sukcesywnie wzrasta, a tego typu rozwiązania znajdują coraz większe grono zwolenników.

Jak oszczędzać na wkładach kominkowych?

Stosowanie wysokiej jakości wkładów kominkowych, pozwoli na poczynienie sporych oszczędności w domowym budżecie. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym technologiom, których osiągnięcia zastosowano w nowoczesnych urządzeniach.

System dystrybucji gorącego powietrza (DGP)

System rozprowadzenia gorącego powietrza to ważny aspekt, nad którym warto zastanowić się, podejmując decyzję o instalacji kominka z zamkniętym paleniskiem. Dzięki niemu możliwe będzie ogrzanie pozostałych pomieszczeń. Powietrze, wprawione w ruch przy pomocy turbiny elektrycznej, zostanie rozprowadzone po całym domu, zamiast kumulować się w jednym pomieszczeniu. Zasięg grzewczy kominka zostaje w ten sposób zwiększony nawet do 200 m², co jest rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale również i ekonomicznym.

Płaszcz wodny w kominku

Płaszcz wodny we wkładzie kominowym to kolejne innowacyjne rozwiązanie, usprawniające pracę systemu. Dzięki niemu kominek może uzupełniać, bądź też stać się podstawowym elementem instalacji CO lub CWU. W ten sposób dystrybucja ciepła w domu będzie równomierna, a domownicy będą mogli korzystać z ciepłej wody sanitarnej.

Wodne wymienniki ciepła

To rozwiązanie pozwala z kolei na odzyskiwanie ciepła ze spalin. Jest ono ponownie transportowane do instalacji CO, podnosząc sprawność energetyczną nowoczesnych kominków.

Jak wybrać kominek?

Kominki, dostępne w regularnej sprzedaży, różnią nie tylko ceną, ale również i funkcjami. Dlatego też dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd wkładu. Wbrew pozorom kominki, znajdujące się w ofercie renomowanych producentów (TOTEM, Laudel, UNICO) różnią się znacząco od tych, które sprzedawane są w popularnych marketach. Wybierając kominek, warto również pamiętać, że to wiedza i bogate doświadczenie pozwalają stworzyć unikalny produkt o wysokich standardach jakości i niezawodności, poświadczonej zaufaniem całego grona zadowolonych z wyboru użytkowników. W dodatku w naszym artykule https://www.kominkilexus.pl/kominek-w-domu-rodzaje-montaz-przydatne-informacje sprawdzisz więcej przydatnych informacji, chociażby o montażu i rodzajach kominków.