Skip to main content

Ekologia i trendy kominkowe w 2023 roku

Coraz częściej wybór kominka staje się nie tylko kwestią jego wydajności, ale również zwracamy uwagę na jego estetyczne aspekty, a także normy ekologiczne, jakie powinien spełniać. Tworząc aranżację wnętrza, staramy się zadbać o każdy detal, a chcąc stworzyć spójność aranżacyjną, wybór kominka powinien wpasowywać się w obowiązujące trendy. Z nami dowiesz się, na co zwracać uwagę decydując się na kominek i dokonasz właściwego wyboru.

Jakie będą trendy kominkowe w 2023 roku?

W tym roku przede wszystkim popularność zyska styl loftowy, z którym wiążą się wielkie przestrzenie, jak otwarta kuchnia na salon. Popularne będą naturalne materiały we wnętrzu wkomponowane w czerń. W pokoju dziennym rewelacyjnie będzie się komponował kominek w stylu loftowym o geometrycznych kształtach, zamontowany na ścianie wykonanej z naturalnej czerwonej cegły.

Można przewidzieć również, że trendem będzie dalsze zwiększanie efektywności energetycznej i redukcja emisji zanieczyszczeń, co oznacza, że coraz więcej kominków będzie posiadać systemy zamkniętego spalania i certyfikaty CE.

Inna tendencja to coraz częstsze stosowanie kominków z płaszczem wodnym. Jest to specjalny rodzaj kominka, który ma dodatkowy płaszcz wodny wokół komory spalania. Płaszcz wodny jest połączony z systemem centralnego ogrzewania i pozwala na wykorzystanie ciepła z kominka do ogrzewania całego domu. W ten sposób, ciepło z kominka jest wykorzystywane efektywniej i pozwala na oszczędności energii.

Takie rozwiązania jak inteligentne sterowanie kominkiem, wykorzystanie nowych materiałów i rozwiązań projektowych, też pojawią się wysoko w rankingu popularności w 2023 roku.

Jakie wymogi ekologiczne powinien spełniać kominek?

Dyrektywa ekoprojekt (ErP) reguluje efektywność energetyczną produktów. Dotyczy ona również kominków, które muszą spełniać określone wymagania dotyczące efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń. Produkty kominkowe muszą mieć certyfikat CE i oznaczenie energetyczne, które informują o ich efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń. Każdy producent kominków jest zobowiązany do umieszczenia w instrukcji obsługi oraz dokumentacji technicznej, informacji dotyczących spełniania przez urządzenie wymogów ekologicznych.

Kominki z certyfikowanym systemem zamkniętego spalania, czyli takie, które posiadają odpowiednie certyfikaty CE i oznaczenie energetyczne, są bardziej ekologiczne niż te bez certyfikacji. System zamkniętego spalania polega na tym, że powietrze potrzebne do spalania jest dostarczane z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie emisji zanieczyszczeń i poprawia efektywność energetyczną kominka.